فایرفاکس مانیتور در صورت به خطر افتادن رمز عبورتان به شما اطلاع می‌ دهد

فایرفاکس مانیتور در صورت به خطر افتادن رمز عبورتان به شما اطلاع می‌ دهد

 

 

کمپانی موزیلا، ابزاری را به نام فایرفاکس مانیتور ارائه کرده که در صورت بروز هر نوع درز امنیتی، کاربران از آن آگاهی یافته و می‌توانند اقداماتی را صورت دهند.

کمی پیشتر در ماه ژوئن امسال، موزیلا و تونی هانت، خالق HIBP اعلام کرده بودند که با یکدیگر به همکاری می‌پردازند تا پایگاه داده بسیار بزرگ HIBP را در فایرفاکس ادغام نمایند. اخیرا، فایرفاکس به صورت رسمی نتیجه این همکاری را عرضه کرد که به عنوان فایرفاکس مانیتور (Firefox Monitor) شناخته می‌شود و نوعی ابزار مبتنی بر شبکه است که در صورت دسترسی غیرمجاز به ایمیل کاربران طی درز اطلاعات آنلاین، به آنها اطلاع می‌دهد.

با هر بار درز گسترده اطلاعات امنیتی کاربران، میزان اطلاعات لاگین دستخوش سوءاستفاده که در پایگاه‌های داده آنلاین مختلف در دسترسی هکرها قرار می‌گیرد، بزرگ‌تر می‌شود. با توجه به اینکه بسیاری از کاربران و مردم به اشتباه هنوز هم از رمز عبورهای یکسان در سایت‌های مختلف استفاده می‌کنند، استفاده از ابزارهای مختلفی همچون فایرفاکس مانیتور که به شکل گسترده‌تر در اختیار کاربران قرار گرفته، مسلما می‌تواند ایمنی کاربران را ارتقا بخشند.

 

داده‌های خود را مانیتور و بررسی کنید

روش کار فایرفاکس مانیتور کاملا مشابه با ابزار آنلاین HIBP است؛ تنها کاری که باید انجام دهید آن است که آدرس ایمیل خود را در قسمت مشخص شده بدهید گزینه اسکن را در زیر آن بزنید و یا اینتر را فشار دهید.

اگر اطلاعات شخصی شما به صورت آنلاین درز پیدا کرده باشد، جزئیات این درز اطلاعات در صفحه برای شما فهرست می‌شود.

eset

در صورتی که چندین آدرس ایمیل دارید، در قسمت زیر نتایج، گزینه‌ای دارید تا بتوانید آدرس ایمیل دیگری را نیز مورد بررسی قرار دهید. فایرفاکس مانیتور همچنین به شما این گزینه را می‌دهد تا در سیستم ثبت‌نام نمایید و در صورت پیش آمدن هر نوع درز اطلاعات امنیتی در آینده که آدرس‌های ایمیل را در بر می‌گیرد به شما اطلاع داده شود.

ایده راه‌اندازی فایرفاکس مانیتور آن است که کاربران از درز اطلاعات امنیتی به صورت مداوم مطلع شوند و این فرصت را داشته باشند تا رمز عبور خود را تغییر دهند و همچنین اطلاعات شخصی خود را از خطرات احتمالی حفظ نمایند.

علی‌رغم موارد مختلفی از درز اطلاعات شخصی که هراز چندگاهی اتفاق می‌افتد، بسیاری از کاربران نسبت سوء استفاده از اطلاعات شخصی خود آگاه نمی‌شوند و همچنین از وجود پایگاه داده HIBP بی‌اطلاع هستند. با فایرفاکس مانیتور، کمپانی موزیلا ابزاری را به شکل گسترده‌تری در اختیار سایر کاربران قرار داده که خوشبختانه این امید وجود دارد تا آگاهی کاربران افزایش یابد و مخاطبین بیشتری از این موضوع اطلاع یابند تا بتوانند تمهیدات لازم امنیتی را برای حساب‌های کاربری آنلاین خود به کار بگیرند.

eset

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *